Home Inne akcje Dzień Woli w Katowicach
Dzień Woli w Katowicach

25 marca 1918 roku proklamowana została Białoruska Republika Ludowa - pierwsza w historii forma niezależnej państwowości białoruskiej. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Dzień Woli - święto białoruskiej opozycji, zakazane przez dyktatorskie rządy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Tego dnia białoruska opozycja urządza demonstracje, gromadzi się na placach i prospektach z biało-czerwono-białymi flagami, a społeczność międzynarodowa solidaryzuje się z siłami demokratycznymi na Białorusi.

W nawiązaniu do Dnia Woli NZS UŚ i biuro europosła dr. Marka Migalskiego organizuje w czwartek 27 marca pokaz filmu „Droga Statkiewicza”, przedstawiający sylwetkę białoruskiego więźnia sumienia, opozycyjnego kandydata na prezydenta Białorusi w 2010 r., po dziś dzień pozostającego w uwięzieniu. Pokaz filmu odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ (ul. Bankowa 11b), aula nr 3 (parter). Początek o godz. 11:50. Bezpośrednio przed pokazem pracownicy biura dr. Migalskiego opowiedzą o sytuacji politycznej na Białorusi oraz o stanie przestrzegania praw człowieka w tym kraju.

Partnerami wydarzenia są portale „Korespondent Wschodni” oraz „Nowa Politologia”, a także Telewizja Biełsat, która udostępniła nam film „Droga Statkiewicza”. (zp)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com