Home
Studiujesz? Kserujesz!
niedziela, 27 maja 2012 19:59

 

28 maja 2012 to data, która podczas tegorocznej sesji egzaminacyjnej zapadnie w pamięć studentom największych ośrodków akademickich.

W tym okresie rusza akcja Studiujesz-Kserujesz, dzięki której czeka na Was niemalże 70 w pełni bezpłatnych punktów ksero!

Akcja Studiujesz - Kserujesz stworzona specjalnie dla studentów w najgorętszym okresie roku, czyli sesji letniej.

W 17 miastach tj. Bielsku - Białej, Częstochowie, Gliwicach, Legnicy, Lublinie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach,Koninie, Koszalinie,  Krakowie, Poznaniu,  Rzeszowie, Sosnowcu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu będzie czekało na Was kilkaset tysięcy darmowych kserówek!

Zasady są proste! Przez dwa tygodnie trwania Akcji w wyznaczonych punktach ksero każdy student będzie mógł wykonać do 20 kopii jednorazowo bezpłatnie!

Bezpłatne kserowanie! Jak to możliwe ? Wszystko dzięki Partnerowi akcji Credit Agricole Bank Polska. Po jednej stronie kserówek otrzymacie swoje notatki, po drugiej treści przygotowane przez Credit Agricole.

Szczegółowa lista punktów ksero biorących udział w akcji już od 22.05. na stronie www.studiujesz-kserujesz.pl

.

Odwiedź również fanpage akcji www.facebook.com/StudiujeszKserujesz

.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Noc Muzeów z IPN
poniedziałek, 14 maja 2012 14:47

NOC MUZEÓW Z IPN – Katowice, 19 maja 2012

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz czwarty włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc muzeów”, który odbędzie się 19 maja 2012 r w godz. 18.00- 23.00 w siedzibie Oddziału IPN przy ul. Kilińskiego 9 w Katowicach, w Oddziałowym Biurze Udostępnienia i Archiwizacji Dokumentów IPN przy ul. Józefowskiej 102 oraz w siedzibie Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek przy ul. W. Pola. Zapraszamy również do Archiwum Państwowego w Katowicach (ul. Józefowska 104).

Przedsięwzięcie to ma na celu promowanie wśród regionalnej społeczności instytucji historyczno-kulturalnych, a przez to rozpowszechnianie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla odbiorcy formie.

W ramach tegorocznej „Nocy Muzeów” w siedzibie IPN przy ul. Kilińskiego zapraszamy na wykłady pracowników naukowych Instytutu, wiodący tematem będzie zagadnienie „Młodzieży w PRL”. Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Zielińskim, który w 1985 r. w wieku 13 lat wspólnie z 16-letnim bratem uciekł do Szwecji, ukrywając się pod przyczepą tira. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu w reżyserii Macieja Dejczera pt. „300 mil do nieba”. W programie również m.in.: pokaz etiudy filmowej „Pomarańczowa Alternatywa” oraz film dokumentalny Discovery Historia „Wydział Śledczy IPN- Jarocin”. Nocy muzeów w katowickim IPN towarzyszyć będzie prezentacja wystaw: „Oczy i uszy bezpieki…” oraz „586 dni stanu wojennego”.

Oddziałowe Biuro Udostępnienia i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach zaprasza do zwiedzenia magazynów i czytelni, archiwiści opowiedzą m.in. za co można było trafić do stalinowskiego więzienia, jakie przewinienia karano śmiercią oraz o metodach pracy UB/SB.

W Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek uczestnicy strajku w katowickiej kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. oprowadzą w sobotę zwiedzających po ekspozycji muzealnej, upamiętniającej tragiczne wydarzenia w tej kopalni, zakończone śmiercią 9 zastrzelonych górników. Wśród przewodników m.in. przywódca strajku sprzed blisko 30 lat Stanisław Płatek, szef społecznego komitetu pamięci poległych górników Krzysztof Pluszczyk i uczestnik strajku Jerzy Wartak. W Izbie Pamięci odbędzie się także spotkanie z wdową Jolantą Przewoźnik, która opowie o działaniach męża ś. p. Andrzeja Przewoźnika, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dla upamiętnienia m.in. Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Dodatkową atrakcją będzie koncert Tolka Filipkowskiego – barda i działacza Solidarności z Wybrzeża oraz wystawa plenerowa „Jastrzębie w drodze do niepodległości 1978-1989”, przygotowana przez Stowarzyszenie Pokolenie.

Organizatorzy tegorocznej „Nocy Muzeów z IPN”: Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej oraz Oddziałowe Biuro Udostępnienia i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek), Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.81, Archiwum Państwowe w Katowicach oraz Discovery Historia.

Katowicki IPN zorganizuje także bezpłatny transport do archiwum IPN i Archiwum Państwowego w Katowicach oraz do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.

 

PROGRAM:

Miejsce:

Instytut Pamięci Narodowej Katowice, ul. Kilińskiego 9 - sala konferencyjna II piętro

Noc Muzeów pod hasłem: „Młodzież w PRL”

18.00-20.30 Młodzi uciekają z PRL

Film „300 mil do nieba” (reż. Maciej Dejczer) i spotkanie z bohaterem filmu Krzysztofem Zielińskim

20.30-21.10 Bogusław Tracz –Życie codzienne młodzieży w PRL

21.10-21.40 Etiuda filmowa „Pomarańczowa Alternatywa” (reż. Mirosław Dębiński)

21.40-22.00 Młodzieżowa konspiracja na Górnym Śląsku – prezentacja multimedialna - Robert Ciupa

22.00-23.00 Film dokumentalny Discovery Historia „Wydział Śledczy IPN- Jarocin” (reż. Marcin Więcław)

Zwiedzanie wystaw:

„Oczy i uszy bezpieki” (na temat techniki operacyjnej UB/SB) – w podziemiach budynku (dawny areszt MO)

„586 dni stanu wojennego”

Miejsce:

Siedziba Archiwum IPN (Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN) w Katowicach, ul. Józefowska 102

Zwiedzanie Archiwum IPN: pomieszczenia magazynowe, czytelnia

Naszych gości oprowadzą archiwiści IPN Katowice, opowiedzą:

- za co można było trafić do stalinowskiego więzienia?

-jakie przewinienia karano śmiercią?

- jak wyglądały metody pracy UB/SB?

- co to była „perspektywa rostu”?

- ile błędów ortograficznych można było w latach 40-tych i 50-tych zrobić w urzędowym piśmie?

Miejsce:

Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek” w Katowicach, ul. Wincentego Pola 65

Zwiedzanie ekspozycji stałej

18.00 – „Życiorysy z bliznami” - film dokumentalny A. Świdzińskiej;

19.00 –„Sprawiedliwość – proszę czekać” – film dokumentalny poświęcony rodzinom zamordowanych górników KWK Wujek

20.00 – spotkanie z cyklu „Przyjaciele Wujka” z Jolantą Przewoźnik wdową po tragicznie zmarłym sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeju Przewoźniku  Po spotkaniu odbędzie się losowanie upominków w postaci albumów i książek o wydarzeniach w kopalni „Wujek” m.in. nowowydanej książki dr Tomasz Nowary „Kopalnia Wujek, 13 – 16 grudnia 1981”

21.30 - koncert Tolka Filipkowskiego – barda i działacza Solidarności z Wybrzeża

Po muzeum oprowadzać będą uczestnicy strajku w KWK „Wujek” z grudnia 1981 r.
Każdy ze zwiedzających otrzyma pamiątkowy upominek.

Pod Pomnikiem – Krzyżem zostanie wystawiona ekspozycja czasowa pt: „Jastrzębie w drodze do niepodległości 1978-1989”

Miejsce:

Archiwum Państwowe w Katowicach ul. Józefowska 104

W programie nocy:

Zwiedzanie magazynów Archiwum i prezentacja najcenniejszych dokumentów

Pokaz czerpania papieru w pracowni konserwatorskiej

Ratowanie zakwaszonych dokumentów w pracowni konserwacji masowej (Weź ze sobą swój dokument i sprawdź czy ma też pecHa? Na miejscu badanie)

Wystawa o archiwaliach „Był sobie dokument...”

Zwiedzanie ekspozycji „Urządzenia minionej epoki”

Informacja jak w praktyce skorzystać ze zbiorów Archiwum w pracowni naukowej

Archiwum nie tylko dla historyków (gdzie odnaleźć dokumenty emerytalne)

Sprzedaż po promocyjnych cenach publikacji o historii Śląska

Rozkład jazdy bezpłatnego busa na trasie:

siedziba IPN Kilińskiego 9 → Archiwum IPN ul. Józefowska 102/ Archiwum Państwowe w Katowicach ul. Józefowska 104 →-Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek ul. W. Pola → siedziba IPN Kilińskiego 9

odjazdy spod siedziby IPN ul. Kilińskiego 9

18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00

odjazdy spod Archiwum IPN ul. Józefowska 102

18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20

odjazdy spod Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek – ul. W. Pola 65

18.45, 19.45, 20.45, 21.45, 22.45

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Włacz Się!
wtorek, 24 kwietnia 2012 17:21

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Wielkie korepetycje z historii
Inne akcje
czwartek, 12 kwietnia 2012 07:00

Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w projekcie "Wielkie Korepetycje z Historii"

 

Projekt ten ma na celu propagowanie oraz budowanie świadomości historycznej wśród młodzieży licealnej oraz studentów. Tegoroczna pierwsza edycja tej inicjatywy skupiać się będzie na upowszechnianiu wiedzy na temat historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wybraliśmy ten okres w odpowiedzi na dostrzegalny spadek wiedzy historycznej wśród młodzieży z tego okresu, dający się zaobserwować choćby w komentarzach CKE do wyników egzaminu maturalnego z roku 2011. W czasie trwania projektu chcielibyśmy zaproponować cykl wykładów prowadzonych przez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej oraz byłych działaczy podziemia niepodległościowego. Chcemy aby tematy przez nas zaproponowane były przedstawiane w takiej formie aby jak najbardziej zainteresować nimi młodzież nie interesującą się na co dzień tematem aby przybliżyć im realia życia ich rodziców. Poza wykładami cele te planujemy realizować poprzez wystawy tematyczne , prezentacje oraz krótki film. W czasie trwania projektu chcielibyśmy zaproponować cykl wykładów prowadzonych poprzez badaczy Instytutu Pamięci Narodowej oraz byłych działaczy podziemia niepodległościowego w wybranych miastach Polski, również w Katowicach. Pragniemy aby tematy przez nas zaproponowane były przedstawiane w takiej formie aby dotrzeć do jak największej ilości słuchaczy i pokazać młodzieży, że historia wcale nie musi być związana z uczeniem się na pamięć dat, wręcz przeciwnie. Poza wykładami cele te planujemy realizować poprzez wystawy, filmy tematyczne, quizy historyczne przygotowywane przez IPN. Edukacja Historyczna jest bardzo ważna w dzisiejszych czasach. Nie zrozumiemy teraźniejszości jeżeli nie poznamy historii współczesnej.

 

Harmonogram projektu :

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Data projektu : 19.04.2012

Miejsce projektu : Sala Rady Wydziału WNS

Godzina : 10 – 15

Tematy :

- "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce" – Andrzej Sznajder

- "Podziemie antykomunistyczne" – dr Adam Dziuba

-"System represji i inwigilacji" – Robert Ciupa

Planujemy też quiz historyczny i wystawę pt. " Żołnierze wyklęci" dorzucając do tego film krótko montażowy pt. „Pierwsze kroki – Dokument o NZS”

 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Data projektu : 20.04.2012

Miejsce projektu : Sala 310B

Godzina : 10 - 15

Tematy :

- "Daty, fakty, ludzie - historia PRL w pigułce” – Andrzej Sznajder

- "Kryzysy PRL" – dr Jarosław Neja

- "Sztuka w służbie propagandy" – Kornelia Banaś

Tutaj też przewidujemy quiz historyczny , film pt. „Pierwsze kroki – Dokument o NZS” oraz wystawę pt. "586 dni stanu wojennego".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Wernisaż wystawy „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980–1990) w województwie katowickim”
Inne akcje
wtorek, 06 marca 2012 19:56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz ze Stowarzyszeniem Pokolenie oraz Stowarzyszeniem NZS 1980 zaprasza na wernisaż wystawy „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980–1990) w województwie katowickim”, który się odbędzie 9 marca 2012 r. o godz. 15.00 w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Konarskiego 18 b).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Strona 6 z 8